
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.1 % |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 1.22 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 20 mA |
| Output Current | 15 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Max Output Current | 15 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Max Input Voltage | 5 V |
| Reference Type | Fixed, Shunt |
| Nominal Supply Current | 60 mA |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Reference Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Shunt Current | 15 mA |
| Initial Accuracy | 0.1 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Fixed |
| Cathode Current | 80 µA |
Stock: 36
Distributors
pcbx
Unit Price$2.39990
Ext.Price$2.39990
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.39990 | $2.39990 |
| 10 | $2.05709 | $20.57090 |
| 25 | $1.80391 | $45.09775 |
| 50 | $1.58189 | $79.09450 |
| 100 | $1.38720 | $138.72000 |
| 300 | $1.33647 | $400.94100 |
| 500 | $1.28758 | $643.79000 |
| 1000 | $1.24461 | $1244.61000 |
